HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, yurt içinde güvenle seyehat etmeniz için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen bir uygulamadır.

Kendi oluşturacağınız ve otelimize giriş (check-in) sırasında bizimle paylaşacağınız HES Kodunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanarak uçuşa katılımınız ile ilgili bir engel olup olmadığı kontrol edilecektir.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; 30 Eylül 2020 tarihinden itibaren herhangi bir ayrım olmaksızın (özel-kamu, turizm işletme belgeli/belgesiz, ruhsat veren idare gibi) tüm konaklama tesislerinde (otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp vb.) müşterilerden Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu istenmesi ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine müşterinin kabul edilmesi uygulamasına başlanmıştır.

Bu yüzden otele giriş esnasında HES kodunuzun hazır olmasını rica ederiz.

HES KODU NEREDEN VE NASIL ALINIR?

HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya SMS göndererek alabilirsiniz. Kodunuzu almak içinse aşağıdaki şekilde ilerlemenize gerekiyor.

HES KODU MOBİL UYGULAMA ÜZERİNDEN NASIL ALINIR?

HES kodu almak için öncelikle telefonunuza Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. App Store ya da Google Play üzerinden indirebileceğiniz Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden birkaç adımda kolayca kodu alabilirsiniz.

Uygulamaya giriş yapıp istenen bilgileri tamamladıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” başlığını tıklamanız gerekiyor.
Bu alana giriş yaptıktan sonra “Yeni Kod Ekle” kısmına girdikten sonra kod işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
Bu alanda seyahat edeceğiniz tarihe uygun şekilde tarih belirlemenizde fayda var. Örneğin bilet alırken seyahat tarihinizden sonra 7 gün daha geçerliliği bulunan bir kodunuzun olması gerektiğini unutmayın.

HES KODU SMS İLE NASIL ALNIR?

HES kodu almanın bir diğer yolu da SMS ile kod talep etmek. Birkaç adımda yine hızlıca alabileceğiniz SMS yöntemini kullanırken birkaç konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle SMS gönderirken sizden istenen bilgileri yazarken arada boşluk bırakmanız gerekiyor. Kodu almak içinse HES yazıp, aralarda boşluk bırakarak TC kimlik numarasını, kimlik seri numarasındaki son 4 haneyi ve kod paylaşım süresini (gün sayısı olarak belirtilmeli) yazdıktan sonra 2023’e kısa mesaj atmanız yeterli.

HES Kodu SMS ile Nasıl Alınır?
HES Kodu SMS ile Nasıl Alınır?

HES KODU İLE İLGİLİ NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

HES Kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır. Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız ya da gidiş-dönüş bir biletiniz varsa HES Kodunuz dönüş tarihinizi de kapsamalıdır.

Her misafir için ayrı ayrı HES kodu alınmalıdır.

0-2 yaş aralığında olan misafirler için HES Kodu zorunluluğu bulunmamaktadır.

HES Kodunuz aşağıdaki durumlarda otelimizde konaklamanıza engel olacaktır;

  • COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu,
  • Yeterli süreli HES Koduna sahip olmama durumu,
  • Hatalı T.C. Kimlik Numarası ya da pasaport bilgisi girilmesi durumu.

HES KODU SEYEHAT İZİN BELGESİ YERİNE GEÇİYOR MU?

HES kodu seyahat izin belgesi yerine geçmiyor çünkü seyahat izin belgesi ile aynı özellikleri taşımıyor. İzin verilmesi halinde HES kodu ile uçak, otobüs ve tren ile yolculuk yapılabilirken, özel aracıyla seyahat edenlerin yetkili kurumlardan seyahat izin belgesi alması gerekiyor.

SEYAHAT ETMEK İÇİN HES KODU DIŞINDA ALMAM GEREKEN BAŞKA BİR BELGE VAR MI?

Otobüs, tren ve uçak yolculuğu yaparken HES kodu dışında başka bir belge talep edilmemektedir. Özetle bu yolculuklarda sağlık raporu ya da seyahat izin belgesine ihtiyacınız yoktur.

HES KODUNUN SÜRESİ VAR MI? HES KODU GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

HES kodu belirli bir süre için verildiği gibi süresiz şekilde de verilmektedir. Süreli verilen kodların seyahat tarihinizi kapsamasının yanı sıra seyahat günü itibariyle en az 7 gün daha geçerliliğini koruması gerekir. HES kodu seyahat tarihinizle uyumlu olmaması halinde yeni kod almanız gerekir.

HES KODU KİMLER İÇİN GEÇERLİ? HES KODUNU HERKES ALABİLİR Mİ?

HES kodu otobüs, uçak ve trenle seyahat eden TC vatandaşları tarafından kullanılmaktadır. Sağlık koşulları elverenler Hayata Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden ya da SMS yoluyla HES kodu alabilir.

HES KODU PAYLAŞIM SÜRESİ NEDİR?

HES kodu paylaşım süresi, kodu talep ettiğiniz anda seçiminize göre belirlenir. Seçiminizi belirli bir tarihe kadar yapabileceğiniz gibi süresiz şekilde de HES kodu talebinde bulunabilirsiniz. Süreli kodlarla bilet alırken kodunuzun yolculuk süresinden sonra, en az 7 gün daha geçerli olmasına dikkat etmeyi unutmayın.

HES KODUMUN SÜRESİ BİTTİ. YENİDEN ALABİLİR MİYİM?

Evet, HES kodunuzun süresi biterse aynı şekilde mobil uygulama üzerinden ya da SMS göndererek kod talebinde bulunabilirsiniz. Sağlık durumunuzun uygun bulunması halinde yeniden HES kodu alabilirsiniz.

HES KODUNU KAÇ KERE ALABİLİRİM?

HES KODUNU HER YOLCULUK İÇİN AYRI AYRI MI ALMAM GEREKİYOR?

HES kodunu geçerlilik tarihinizin bitmesi halinde sürekli şekilde alabilirsiniz. Eğer bir sonraki yolculuğunuz için yolculuk tarihinden sonra 7 gün daha geçerliliği olan bir kodunuz varsa yeni kod almanıza gerek yoktur.