DATÇA'DA GEZİLECEK YERLER

Eski Datça

Datçada gezilecek yerlerin başında merkeze 2.5 km mesafede olan Eski Datça, tarihi taş evleri ve güzel doğasıyla tatilcilerin ilgi odağıdır. Eski Datça, büyük ölçüde günümüze kadar en az hasarla gelmiş yerleşim yerlerinden birisidir. Dar sokakları, tarihi taş evleri, badem ve zeytin ağaçlarıyla tipik bir Ege mahallesidir. Fotoğraf çekmeyi sevenler özellikle akşamüstü saatlerinde çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirler.

Ömrünün son dönemlerini Eski Datça’da geçiren Usta şair Can Yücel’in yaşadığı ev, artık bulunduğu sokağın adını taşımakta. Ziyaret etmek isteyenlere şimdiden bildirelim, ev müze halinde değil. İçeride yaşayanlar olduğu için evin içine girilemiyor. Bilginiz olsun.

Eski Datça
Eski Datça
Datça Limanı
Datça Limanı

Birçok yat ve tekneyi ağırlayan limanda, yat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayabileceği işletmeler haricinde limanın harika manzarası eşliğinde oturabileceğiniz restoranlar, çay bahçeleri, cafe ve barlar bulunmakta. Limandaki tekne turlarını inceleyerek harika koyları görebilir, denizin tadını çıkartabilirsiniz.

Sevgi Yolu
Sevgi Yolu

Datça merkezdeki Hastanealtı Plajında bulunan Sevgi yolu, trafiğe kapalı bir yol olup deniz manzarası eşliğinde yürüyüş ve koşu yapmak isteyenler tarafından sıklıkla kullanılan bir yoldur. Yorulduğunuzda yol üzerinde oturup bir şeyler içebileceğiz cafeler bulunmakta. 

Knidos Antik Kent

Antik çağın en önemli bilim ve sanat merkezlerinden birisi olan Knidos, Datça’ya 38 km mesafededir. Eğer, tarihe ve arkeolojiye merakınız varsa Knidos’a uğramanızı tavsiye ediyoruz. Denize girmek isterseniz tertemiz bir deniz sizi bekliyor olacak. Bu bölgede güneşin batımı inanılmaz güzeldir.

DATÇA REHBERİ

datca limani
Datça hakkında

Datça’ya gelmeden önce, Datça’nın coğrafyası, tarihi, iklimi ve ulaşımı gibi konular hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

bukler koylar
Datça'nın koyları ve bükleri

Datça’mızın doğa harikası koyları ve büklerini yakından tanıyın. Her biri ayrı bir Cennet olan bu koy ve bükleri muhakkak gezmenizi tevsiye ediyoruz.

Datça Plajları
Datça Plajları

Datça bir yarımada ve denize girebileceğiniz bir çok plaj bulunmakta. Bu sayfada, Datça merkezdeki popüler plajları inceleyebilirsiniz.