DATÇA'NIN DOĞA HARİKASI KOY VE BÜK'LERİ

Datça Yarımada ‘sı üzerinde 52 koy ve bük yer alıyor. Kuzeyde, Ege denizi bölümünde Gökçeler Bükü, Küçük Çatı, Çatı, Kızılağaç, Alavara, Çakal, Damlacık, Mersincik, Murdala, İskandil koylarının hemen hepsi Gökova’da mavi yolculuğa çıkanların önemli uğrak yerleri arasındadır. Feribotun yanaştığı Körmen Limanı da bu güzergah üzerinde.

Akdeniz tarafına bakan ve günübirlik tekne turlarının uğrak yeri olan koylar arasında Knidos iç limanının yanı sıra, sırasıyla Palamutbükü, Akvaryum, Hayıtbükü, Kızılbük, Domuzbükü, Kargı, Datça limanı, Karaincir, Sarı liman, Karabük, Çiftlik, Kurucabük, Günlücek ve Lindos koyları sayılabilir.

Sabah saatlerinde Datça Limanı’ndan kalkan tekneler çevredeki koy ve büklere kısa ve uzun tur adı altında günlük geziler düzenliyorlar. Kısa turlarda merkezden Mesudiye Köyü koylarına kadar, uzun turlarda ise Knidos’a kadar gidip dönüyorlar. Gidiş ve dönüşlerde yüzme, yemek molası verilen bu turlarda çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Bu gezilerde başlıca Kargı Koyu, Domuzbükü, Hayıtbükü ve Palamutbükü uğrak yeri olup, kendinizi Cennet’te hissedeceğiniz manzaralar eşliğinde harika bir gün geçirebilirsiniz.

Bükler ve Koylar
Datça Limanından kalkan gezi tekneleri ile Kargı Koyu, Domuzbükü, Hayıtbükü ve Palamutbükü görebilir, kendinizi Cennet’te hissedeceğiniz manzaralar eşliğinde harika bir gün geçirebilirsiniz.
Palamutbükü
Palamutbükü

Datça’nın en popüler büklerinden birisi olan Palamutbükü, Datça merkezine 20 km mesafededir. Çakıl ve kum karışımı sahili, tertemiz denizi ile tatilcilerin favorisi olan Palamutbükü, Datça Yarımadası’nın en uzun sahillerinden birisine sahiptir. Sahil boyunca yeme, içme hizmeti alabileceğiniz bir çok işletme bulunmaktadır.

Hayıtbükü
Hayıtbükü

Datça’nın en şirin büklerinden birisi olan Hayıtbükü, Datça merkezine 27 km mesafededir. Sahili tamamıyla kum olan Hayıtbükü, küçük ama çok güzel bir koya sahiptir. Denizi çabuk derinleşmediği için çocuklu ailelerin uğrak yeridir. Sahildeki aile işletmelerinden yerel yemeklerin tadlarına bakabilirsiniz.

Ovabükü
Ovabükü

Palamutbükü ile Hayıtbükü arasında yer alan ve Datça’ya 20km mesafede olan Ovabükü harika bir kumsala sahiptir. Sahilde bir çok yerel işletme bulunmaktadır. Çok güzel bir sahili olmasına rağmen, yüzmeyi iyi bilmeyenlerin dikkatli olmasında fayda var. Zira çabuk derinleşir ve genellikle dalgalıdır.

Kurubük
Kurubük

Ovabükü ile Palamutbükü arasında olan bu doğa harikası koy, bir çok tatilcinin “işte burası bizim koy” dediği bir yerdir. Denizi o kadar berraktır ki hayran olmamak elde değil. Kurubük sahilinde hizmet alınabilecek bir işletme yoktur. Şezlong, şemsiye hizmeti yoktur.

DATÇA REHBERİ

datca limani
Datça hakkında

Datça’ya gelmeden önce, Datça’nın coğrafyası, tarihi, iklimi ve ulaşımı gibi konular hakkında bilgiler edinebilirsiniz. 

Datça Plajları
Datça Plajları

Datça bir yarımada ve denize girebileceğiniz bir çok plaj bulunmakta. Bu sayfada, Datça merkezdeki popüler plajları inceleyebilirsiniz.

eski datca
Datça'da gezilecek yerler

Datça yarımadasında görülmesi gereken bir çok yer var. Biz bir gezi sayfası olmadığımız için hepsini tanıtma imkanımız yok. Ama sizler için tavsiyelerimiz var elbette.